Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Armenia i Gruzja – perły Kaukazu / 10 dni

Terminy i Ceny

3250980  

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zapraszamy do Armenii i Gruzji, gdzie znajdują się liczne wczesnochrześcijańskie zabytki, jedno z najwyżej położonych jezior świata Sevan, a także monastyry leżące w cieniu biblijnej góry Ararat. Zapraszamy do dwóch stolic Erewanu i Tbilisi, reliktów socjalistycznej przeszłości, dziś dumnie patrzących w przyszłość.


Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać uroki Kaukazu, zobaczyć liczne zabytki oraz poobcować z przyrodą obu tych krajów. Posmakować lokalnej kuchni np. róznego rodzaju chaczapuri - rodzaj pieczywa z różnym nadzieniem, zapiekanych bakłażanów z orzechami, chinkali - pierożków z przeróżnym nadzieniem, szaszłyków, oraz cieniutkiego chrupiącego chlebka lawasz w który zawinąć można ser i zióła, jakich nigdzie indziej się nie spotka. Trasa doskonała dla fotografów.


 Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych, tereny górzyste łatwe do przejścia.


 

ATUTY tej WYCIECZKI

 • Liczne zabytki chrześcijańskie: koscioły, monastyry, klasztory, cerkwie, chaczkary.
 • Niesamowite górskie widoki m.in. na górę  Kazbeg i górę Ararat.
 • Lokalne przysmaki kuchni ormiańskiej i gruzińskiej np. chinkali, lawasz, chaczapuri, oraz wina i lokalne brandy Ararat sławne na cały świat.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* i 3*.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Przeloty międzynarodowe i bilety wstępu w cenie! 
1

Wylot z Warszawy

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Erewanu z możliwą przesiadką.

2

Erewan / Garni / Geghard

Przylot do Erewanu, stolicy Armenii. Przejazd do hotelu na śniadanie i wypoczynek. Zwiedzanie miasta: Park Pamięci oraz Muzeum Ludobójstwa Ormian, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa w 1915 roku. Spacer po głównym placu miasta – placu Republiki. Wizyta w fabryce brandy, gdzie produkuje się jedną z najlepszych odmian tego alkoholu na świecie. Przejazd do miejscowości Garni, uchodzącej za miejsce kultów przedchrześcijańskich. Następnie przejazd przez dolinę rzeki Azat do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard . Wieczorem kolacja połączona z pokazem ormiańskich tańców folklorystycznych. Nocleg w Erewanie.

  

3

Erewan / Amberd / Eczmiadzyn / Zwartnoc

Przejazd do VII wiecznej twierdzy Amberd położonej na stokach najwyższej góry Armenii – Aragat (2300 m. n.p.m.), powyżej miejsca, gdzie zbiegają się wąwozy rzeki Amberd oraz Arkaszen. Twierdza uważana jest za jedno z najcenniejszych zabytków architektury ormiańskiej. Następnie przejazd do Eczmiadzynu   – duchowej stolicy Armenii i siedziby katolikosa – zwierzchnika kościoła ormiańskiego. Zwiedzanie ruin katedry w Zwartnoc , która została częściowo wybudowana z kamieni wulkanicznych w kolorze różowym. Nocleg w Erewanie.

    

4

Erewan / Chor Wirap / Norawank / Areni / Tatev / Goris

Przejazd pięknie wijącą się drogą wśród wiosek i winnic do monastyru Chor Wirap, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na górę Ararat – jeden z symboli Armenii (obecnie znajdujący w Turcji). Wizyta w XIII-wiecznym klasztorze Norawank, jednym z najważniejszych w kraju. Po drodze postój w winiarni we wsi Areni, gdzie będzie możliwość degustacji i zakupu wina ormiańskiego. Następnie wizyta w monastyrze Tatev, do którego dotrzemy najdłuższą kolejką górską świata znajdującą się w księdze rekordów Guinnessa. Jeśli czas powoli przejazd do ormiańskiego Stonehenge – Zorats Karer, gdzie zachowały się starożytne grobowce i liczne pionowe skały, które mogły być najstarszym obserwatorium astronomicznym na świecie. Przejazd do Goris. Nocleg w Goris.

    

5

Goris / jezioro Sevan / Haghpat / Tbilisi

Przejazd nad jezioro Sevan, drugie największe jezioro typu alpejskiego na świecie. Po drodze zatrzymamy się nad przełęczą Selim (2410 m. n.p.m.) aby podziwiać bajkowe krajobrazy Kaukazu. Wizyta w pobliskim klasztorze Sevanavank, z którego rozpościera się widok na jezioro. Wizyta na cmentarzu Noratus, gdzie znajduje się największe skupisko chaczkarów w całej Armenii. Wycieczka do słynnego średniowiecznego kompleksu architektonicznego – Haghpat . Przejazd do ormiańsko - gruzińskiej granicy w miejscowości Sadakhlo (zmiana autobusu). Podróż do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.

    

6

Tbilisi

Zwiedzanie stolicy Gruzji: spacer po starym mieście, wizyta w pochodzącym z XIII w. kościele Metekhi, w katedrze Sioni, która jest główną świątynią gruzińskiego kościoła prawosławnego oraz w cerkwi Anchiskhati, gdzie znajdują się wspaniałe freski, których część liczy sobie już prawie 400 lat. Przejazd kolejką linową do ruin powstałej w IV wieku twierdzy Narikala, która majestatycznie góruje ponad czerwonymi dachami tbiliskiej starówki. Przejazd główną ulicą miasta – aleją Rustaweliego. Nocleg w Tbilisi.

  

7

Tbilisi / Mccheta / Gori / Akhaltsikhe

Przejazd do Mcchety, historycznej stolicy Gruzji. Zwiedzanie pochodzącego z VI w. monastyru Dżwari  oraz jedenastowiecznej katedry Sveti Cchoveli . Przejazd trasą jedwabnego szlaku do Gori, miejsca narodzin Stalina. Po drodze zwiedzanie Upliscyche – starożytnego skalnego miasta. Wizyta w muzeum Stalina, na terenie którego znajduję się dom, w którym Stalin mieszkał do 1883 roku. Nocleg w Akhaltsikhe.

    

8

Akhaltsikhe / Vardzia / Tbilisi

Przejazd do miejscowości Vardzia, skalnego miasta-klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeli. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Postój przy twierdzy Chertwisi. Twierdza położona jest na wysokim, skalistym wzgórzu w wąskim kanionie przy zbiegu rzek Mtkwari i Parawani. Budowę twierdzy rozpoczęto w II wieku przed naszą erą. Kościół na jej terenie powstał w 985 roku, a obecny kształt uzyskał po przebudowach w 1354 roku. Nocleg w Tbilisi.

    

9

Tbilisi / Ananuri / Kazbegi

Wycieczka do Ananuri – twierdzy leżącej nad rzeką Aragwi. Przejazd samochodami terenowymi do pięknie położonej cerkwi Gergeti (2170 m. n.p.m.) w okolicy miejscowości Kazbegi. Przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę górskich krajobrazów oraz widok na Kazbek (5047 m n.p.m.). Powrót do Tbilisi. Droga częściowo prowadzi przez wąwóz Darialski. Nocleg w Tbilisi.

    

10

Wylot z Gruzji

Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z możliwą przesiadką.

 PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Erewan i Tbilisi - Warszawa z możliwą przesiadką w jednym z portów lotniczych.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu. Więcej informacji o ubezpieczeniu kliknij tutaj.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Podatek VAT. 

 

 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (40 USD płatne w Armenii).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

Osoby podróżujące z paszportem  RP do Armenii i Gruzji w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

 

 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)     

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:

140 000 PLN - dopłata 9 PLN/os.

260 000 PLN - dopłata 22 PLN/os. 

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom
stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa.
Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane
z udziałem w wycieczkach CT Poland.

01.
Przeloty międzynarodowe

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi PLL LOT lub innymi liniami z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

02.
Dokumenty podróży

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

03.
Bagaż podczas przelotów międzynarodowych

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

04.
Pakowanie bagażu głównego

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas wycieczki nie zapewniamy Państwu usług bagażowych w hotelach. Podczas pobytu na lotnisku czy zmiany autobusu na przejściu granicznym usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki i nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z hotelu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

05.
Pakowanie bagażu podręcznego

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku wylotowym).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

06.
Co zabrać ze sobą?

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w czasie przejazdu przez tereny górskie,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,

07.
Czego nie zabierać?

 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju.

08.
Informacja o hotelach

 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3 *. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki zazwyczaj wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon oraz papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • Czasami w pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Armenii i Gruzji, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).  

09.
Paszport

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na stemple graniczne. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu ze sobą na lotnisko.

10.
Klimat

ARMENIA
Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany. Obszary równin i przedgórzy cechuje klimat podzwrot-nikowy kontynentalny suchy. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 200-400 mm. Średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 24-26°C, a najzimniejszego stycznia -6°C. Rejony górskie są pod wpływem klimatu umiarkowanego. Roczna suma opadów atmosferycz-nych waha się w granicach 600-800 mm.

GRUZJA
Górzystość terenu i bliskość morza sprawiają, że pogoda w Gruzji szybko zmienia się między regionami i wraz z wysokością. Wystarczy godzina jazdy, aby z tropikalnych upałów trafić w śnieżną zadymkę. W zachodniej części kraju lata są na ogół gorące i wilgotne a upalne i suche w Tbilisi oraz we wschodnich prowincjach. Zimy należą do łagodnych, zwłaszcza nad Morzem Czar-nym. Najbardziej wilgotną porą roku jest wiosna. Wtedy obfite deszcze spłukują masy śniegu z gór powodując nawet lokalne podtopienia. W letnich miesiącach częstym zjawiskiem w godzinach po-południowych i wieczornych są krótkotrwałe burze.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

Miesiąc

    Erewan

     Tbilisi

     Kutaisi

W

N

W

N

W

N

I

1

-7

5

-2

9

4

II

3

-4

6

-1

11

4

III

11

1

11

3

13

6

IV

21

18

18

8

18

9

V

23

12

22

12

24

14

VI

28

16

26

16

26

17

VII

33

19

29

19

28

19

VIII

31

22

29

19

28

19

IX

28

14

25

16

26

16

X

19

7

18

9

22

13

XI

11

2

11

4

18

11

XII

4

-3

7

0

12

7

11.
Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce

W okresie czasu letniego +2 godziny; w okresie zimowym +3 godziny. W Armenii i Gruzji obowiązuje jedna strefa czasowa.

12.
Przechowywanie pieniędzy

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty. 

13.
Posiłki

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni kaukaskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia kaukaska i europejska. Restauracje, w których będą serwowane kolacje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Do posiłków nie są serwowane napoje i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji.

14.
Transport

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

Na przejściu granicznym między Armenią i Gruzją będzie zmiana autobusu.

 

15.
Obsługa pilota i przewodników

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym kraju jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

16.
Zakupy

WALUTA
Armenia
Oficjalnym środkiem płatniczym jest dram (AMD), który dzieli się na 100 luma. Za jednego amery-kańskiego dolara można dostać około 410 dramów, zaś jedno euro to mniej więcej 550 dramów.
W obiegu są następujące monety: 10 , 20, 50, 100, 200, 500 dram zaś banknoty występują w nomina-łach: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 dram.

Gruzja
Obowiązująca waluta to lari. 1 lari (GEL) to 100 tetri. Za jednego amerykańskiego dolara można dostać około 2 lari, zaś jedno euro to mniej więcej 3 lari.
W obiegu są następujące monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri, 1, 2 lari, zaś banknoty występują w nomina-łach: 5, 10, 20, 50 lari oraz te rzadziej używane: 1, 2, 100, 200 lari.

17.
Wymiana pieniędzy, karty płatnicze, ceny

Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Wymiany waluty można dokonywać w kantorach oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja).

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w lokalnych supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

18.
Wycieczki fakultatywne

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Azji jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.

19.
Napiwki

Pierwszego dnia wycieczki należy przekazać na ręce pilota wskazaną na umowie kwotę na napiwki dla lokalnych przewodników i kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

20.
Porozumiewanie się

ARMENIA

Językiem urzędowym jest ormiański, lecz bez większego problemu można porozumieć się również po rosyjsku. Wśród młodzieży coraz bardziej popularny staje się j. angielski. Do zapisu służy alfabet ormiański, który składa się z 39 liter.

Gruzja

Językiem urzędowym jest gruziński, lecz bez większego problemu można porozumieć się również po rosyjsku. Wśród młodzieży coraz bardziej popularny staje się j. angielski. Do zapisu służy alfabet gruziński, który składa się z 33 znaków.

 

W oby krajach język angielski będzie używany przez pilota w kontakcie z lokalnym przewodnikiem.

21.
Napięcie w sieci

230V/50Hz w Armenii i 220V/50Hz w Gruzji. Wtyczki są zazwyczaj takie same jak w Polsce.

22.
Telefony

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. w czasie przejazdu przez wyższe partie górskie). Niektórzy polscy operatorzy oferują dostęp do Internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych hotelach jest dostępne wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

23.
Bezpieczeństwo

Gruzja i Armenia są krajami bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

24.
Zdrowie przed wyjazdem

Wyjeżdżających do Armenii i Gruzji nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

25.
Leki

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

26.
Zdrowie w podróży

Armenia i Gruzja są krajami bezpiecznymi, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody.

27.
Jedzenie i picie w podróży

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.
Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.
Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.
Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

28.
Ochrona przeciwsłoneczna

Latem w większości regionów słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

29.
Toalety

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach poza miastami, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne nie są powszechne i niektóre z nich płatne. W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

30.
Ubezpieczenie

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

31.
Wiza

W celach turystycznych posiadaczy paszportów RP nie obowiązują wizy do Armenii do 180 dni pobytu i Gruzji do 90 dni pobytu.

32.
Przepisy graniczne, celne i dewizowe

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

33.
Adresy polskich placówek dyplomatycznych

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii:
Armenia, Erewan, Hanrapetutian 44 a, 0010
Tel.: +374 10 54 24 91 Tel.: +374 10 54 24 97 Tel. dyżurny: +374 91 42 68 85 Faks: +374 10 54 24 96; +374 10 54 24 98
erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.erywan.msz.gov.pl
Telefon dyżurny placówki czynny całą dobę: +374 91 42 68 85 (w przypadku wybierania z telefonów armeńskich - 091 42 68 85)


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji:
Gruzja, Tbilisi, Br. Zubalashvili 19, 0108
Tel.: +995 322920398 Tel. dyżurny: +995 599701279 Faks: +995 322920397
tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tbilisi.msz.gov.pl

34.
Informacje praktyczne - zebrane