„W Niebie jest Raj, a na Ziemi są Suzhou i Hangzhou” – to popularne powiedzenie świadczy o sławie miasta we wschodnich Chinach. Założone około 2500 lat temu, położone w delcie rzeki Jangcy, Suzhou prosperowało przez stulecia dzięki renomie ośrodka produkcji najlepszej jakości jedwabiu oraz położeniu nad Wielkim Kanałem – głównym szlakiem żeglownym z południa na północ cesarstwa. Zamożność miasta oraz jego korzystne położenie sprawiły, że Suzhou stało się miejscem rozkwitu unikalnej sztuki tworzenia chińskich ogrodów. Ogrody kształtowane były według ścisłych zasad sztuki feng shui oraz siedemnastu elementów stanowiących o harmonii krajobrazu. Po dziś dzień w Suzhou i okolicach zachowało się około 90 spośród przeszło 280 prywatnych ogrodów, z których znane było miasto. Ze względu na unikalne walory estetyczne oraz kulturowe dziewięć ogrodów Suzhou zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Ogród Umiarkowanej Polityki
Za najwspanialszy przykład chińskich ogrodów południowych uważany jest Ogród Umiarkowanej Polityki. Największy ogród w Suzhou został założony w czasach dynastii Tang i był wówczas ogrodem prywatnym. Za czasów mongolskiej dynastii Yuan był ogrodem przyświątynnym, by w czasach dynastii Ming zostać ponownie zamienionym w prywatną rezydencję. Obecny jego wygląd zawdzięczamy właścicielom z czasów ostatniej dynastii Qing.

Ogród Przebywania
Dekoracyjny ogród pełen pagórków, strumyków i sadzawek został założony w okresie dynastii Ming. Jest w nim dużo harmonijnie współgrających z otaczającą przyrodą pawilonów, a także wiele "żywych okien" - ozdobnych okien o różnych ksztłatach w murkach, przez które można oglądać zmieniające się krajobrazy z różnej perspektywy.

Ogród Mistrza Sieci
Ten niewielki ogród w swej mikroskali ukazuje geniusz chińskich ogrodników w doskonały sposób łącząc w sobie sztukę, naturę i architekturę. Pomimo licznych zmian w swej 800-letniej historii niezmiennie inspiruje odwiedzających.